Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava v Hurghadě

Mikrobusy

V Hurghadě se dá rychle a levně přepravovat mikrobusy, které zde zajišťují městskou hromadnou dopravu. Nejedná se o autobusy, které by měly pevně stanovený jízdní řád, nýbrž o malé mikrobusy určené pro přepravu maxim. 14 osob, které jezdí neustále mezi 7 hodinou ranní a půlnocí. Tyto mikrobusy nejen že nemají stanovený jízdní řád, ale také nemají klasické zastávky, které známe z Evropy. Mají pouze určeny trasy a na kterémkoli místě, pokud mikrobus není obsazen, je možno přistoupit.

Obrazek

Mikrobus a taxi na hlavní ulici v Sakkale

Jízdné stojí 1 eg. libru. Někdy se může stát, že mikrobus je prázdný (tj. řidič a jedna další osoba sedící blízko vstupních dveří, která má za úkol vybírat peníze za jízdné). V takovémto případě s velkou pravděpodobností bude po vás řidič vyžadovat cenu za privátní jízdu, která je mnohdy vyšší než cena za taxi. Vždy se prosím ujistěte, zda se jedná o mikrobus či taxi. Pokud vám řidič odpoví "bus", nikdy neplaťte více než 1 eg. libru za osobu. S placením je nejlepší počkat až do okamžiku, kdy budete z mikrobusu vystupovat a mít připravenu přesnou sumu.

Trasy mikrobusů

Mikrobusy v Hurghadě mají dvě zakládní trasy:

Po první trase jezdí mikrobusy z centra El Daharu kolem pobřeží na křižovatku (kruhový objezd) na začátku Sakkaly a zpět. V centru Daharu i u kruhového objezdu bývají mikrobusy seřazeny a odjíždí v okamžiku, kdy jsou plně obsazeny. Na ostatních místech po trase je možno přistoupit, pokud mikrobus není plný.

V rámci druhé trasy odjíždí mikrobusy taktéž z centra Daharu, z opačné strany kruhového objezdu (nedaleko tržiště s ovocem a zeleninou) a jedou směrem do Sakkaly a dále za Sakkalou do oblasti dalších hotelů (např. Sindibad, Marlin Inn, Intercontinental apod.). Na konci této trasy je možno přestoupit na mikrobus, který pokračuje do střediska prázdninových vesniček (Dana Beach, Hilton Long Beach atd.), cena jízdného do této oblasti je 5 eg. liber za osobu. Z důvodu rozsáhlé výstavby v okrajových částech Hurghady, vznikl plán vytvoření šesti základních tras pro mikrobusy. Mikrobusy budou mít rozdílné barevné pruhy podle jednotlivých oblastí.

Výše uvedený systém by měl platit pouze po několik příštích týdnů. Podle nového plánu města Hurghada bude existovat celkem šest základních tras, které pokryjí nejen centrum města ale i nově vzniklé okrajové části. Mikrobusy budou mezi sebou odlišeny barevnými pruhy. V současné době mají pouze modrý pruh, na cestách již lze spatřit mikrobusy s červeným a zeleným pruhem.

Cesta taxíkem za pár liber

Mnohem pohodlnější je jízda místním taxi. Narozdíl od neklimatizovaných mikrobusů mají taxi klimatizaci. Ne vždy ji řidič automaticky zapne, pokud budete chtít klimatizaci využít, upozorněte na to řidiče (cena za kilometr samozřejmě zůstává stejná). To platí pro nejrozšířenější oranžovo-modrý typ taxi. Na ulicích stále ještě můžete potkat staré Peugeoty (bez klimatizace), které bývají ve velmi špatném technickém stavu a jejich využívání proto nedoporučujeme. Rovněž, použití mikrobusu jako taxi je bez možnosti klimatizace. Nástupní sazba pro oranžovomodré taxi je 3 eg. libry, za ujetý kilometr se platí 50 piastrů.

Obrazek

Oranžovo-modrý typ taxi

Orientační ceny jízdného (oranžovo-modré taxi)

  • El Gouna – Sakkala – 30 eg. liber
  • El Gouna - Dahar - 25 eg. liber
  • Makadi - Sakkala - 30 eg. liber
  • Makadi - Dahar - 35 eg. liber
  • Sakkala - hotely v zóně prázdninových vesniček - 12 - 18 eg. liber
  • Dahar - hotely v zóně prázdninových vesniček - 15 - 20 eg. liber

Hotelové autobusy

Budete-li ubytováni mimo centrum Hurghady, můžete pro dopravu do centra zvolit hotelový autobus. Hotelové autobusy odjíždí jednou až několikrát denně z hotelové recepce. Jejich cena se pohybuje v závislosti na hotelu a jeho vzdálenosti od centra od 2 Eur do 6 Eur za zpáteční jízdné.