Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pláže

Pláže v Hurghadě

Hotelové pláže v Hurghadě bývají písčité a široké (u hotelů mimo centrum také dlouhé – např. hotel Hilton Long Beach má pláž dlouhou 1 kilometr). Každý hotel má svou hotelovou pláž. Pokud hotel neleží přímo u pláže, využívá hotelové pláže jiného hotelu. Kromě hotelových pláží existují v Hurghadě i pláže soukromé, vstup na ně bývá zpoplatněn a jsou vhodné pro místní obyvatele, kteří nemají přístup na hotelové pláže (pokud nejsou v hotelu ubytováni) či pro turisty, kteří jsou ubytováni na privátech. Nevýhodou tohoto systému je to, že není možno přecházet z jedné pláže na druhou. Pokud jste vyznavači procházek po pláži, zvolte ubytování v Makadi či El Gouně, kde se dá mezi jednotlivými hotelovými plážemi volně procházet. Budete-li ubytováni v hotelu, který je součástí většího hotelového řetězce (např. Bel Air, Arabia a Arabella apod.), máte rovněž přístup na pláže sousedních partnerských hotelů.

Obrazek

Pláž v hotelu Sea Gull

Ručníky zdarma

Na hotelových plážích nebo u bazénů se nachází tzv. Towel House (ručníkové domečky). Při příjezdu dostanete v některých hotelích tzv. Towel Cards (neboli ručníkové kartičky), které předložíte u ručníkového domečku, kde vám vydají hotelový ručník (zdarma). Jakmile ručník vracíte, hotelová služba vám vrací kartičky. Pozor na ztrátu ručníku či kartičky, pokuta je okolo 50 eg. liber (asi 200,- Kč).

Obrazek

Towel House (ručníkový domeček) na pláži hotelu Sea Gull

Pláže v centru

Hotely v centru Hurghady mají tu nevýhodu, že jsou umístěny na relativně malém prostoru a mívají kratší pláže. U těchto hotelů najdete tzv. U-pláže, což jsou uměle vybudované laguny, které zvětšují původní prostor pláže. Korálové útesy a podmořský život u hotelů v centru města nebývají tak živé jako mimo centrum. Nejzachovalejší korálový útes v centru Hurghady je u hotelu El Palacio (bývalý Sunrise Palacio).

Obrazek

Pláž v hotelu La Pacha

Korály u pláží mimo centrum

Hotely mimo hlavní centrum mají mnohem živější podmořský život. Většinou se jedná o rozsáhlé hotelové komplexy, které vznikly v posledních letech a jejich korálové útesy jsou stále ještě dobře zachovány. Protože se jedná o rozsáhlejší areály, bývají jejich pláže nejen široké, ale také dlouhé.

Nádherné korálové útesy můžete obdivovat u hotelů v oblasti Makadi, zatímco v El Gouně, která je vytvořená na uměle vybudovaných lagunách, je pozvolný vstup do moře, což je vhodné zejména pro neplavce a malé děti, a korálové útesy jsou dále od pobřeží.

Specifickou oblastí je Safaga, která má nejen bohaté korálové útesy, ale také ideální podmínky pro windsurfing.

Veřejné (privátní) pláže

Jak jsme již napsali, pokud budete ubytováni mimo hotelová zařízení s pláží (privátní byty, apartmány apod.), můžete si zaplatit vstup na pláž některého z hotelů. Cena se pohybuje mezi 40 – 60 eg. librami za den. Další možností jsou privátní pláže. Nejpěknější z nich je Old Vic, která je jižně od Sakkaly. Přímo v centru Sakkaly vedle hotelu Minamark je další veřejná pláž. V Daharu je pěkná pláž u hotelu Palma De Mirette. Vstupné na veřejné pláže je 10 – 25 eg. liber.

Obrazek

Veřejná pláž nedaleko hotelu Mariott

Sportovní aktivity

Na pobřeží Hurghady není zatím příliš rozšířena nabídka vodních sportů. Skútry, vodní lyže, paragliding a další jsou téměř raritou. Na druhou stranu se přímo na plážích nabízí lodní výlety. Nejčastěji se jedná o malé loďky s proskleným dnem (cena se pohybuje okolo 10 USD za 1,5 – 2 hodiny), které vás odvezou na otevřené moře nedaleko hotelu na korálové útesy. Neuvídíte však o moc více, než v blízkosti hotelu. Mnohem lepší je celodenní výlet lodí na ostrov Giftun, což je ostrov v chráněné oblasti nedaleko pobřeží Hurghady. Ne všichni "plážoví prodejci výletů" nabízí kvalitní služby. Podrobnější informace o lodních výletech najdete v oddíle "Výlety".