Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace o Hurghadě

Ideální podmínky pro turistiku

Hurghada je egyptské přímořské letovisko na pobřeží Rudého moře ležící asi 450 km jižně od hlavního města Egypta – Káhiry. Hurghada byla původně malá rybářská vesnička, jejíž obyvatelé se živili rybolovem. Rudé moře v těchto místech již od dávných dob poskytuje velké množství různých druhů ryb. Protože životní podmínky v této oblasti nejsou příliš vhodné (nedostatek vodních srážek a neúrodná půda), došlo k rozvoji Hurghady teprve v 80. letech minulého století. V tomto období proběhly významné investiční akce do rozvoje turistické infrastruktury. Investice pocházely nejen z egyptské státní pokladny, ale také ze zahraničí.

Hurghada má ideální podmínky pro rozvoj turistiky. Nejen bohatý podmořský život, písečné pláže, rozhlehlé hotelové komplexy, ale také relativní blízkost Káhiry a Luxoru udělaly z Hurghady nejoblíbenější místo českých turistů v Egyptě. Do Hurghady přijíždí měsíčně více než 120 000 turistů. Mezinárodní letiště, které nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, je schopno pojmout několik letadel za hodinu.

Obrazek

Mubarak - nově se rozvíjející městská část

Rozvoj ve všech odvětvích

Z původní rybářské vesničky se do dnešních dnů mnoho nedochovalo. Lidí živících se rybolovem je méně než jeden tisíc. Ryby a mořské plody vylovené ve vodách Rudého moře blízko Hurghady z více než 80 % končí na talířích v hotelových komplexech. Převážná část obyvatel Hurghady je závislá na příjmu z cestovního ruchu. Hurghada nabízí rozsáhlé možnosti práce v hotelích, v turistických agenturách, v dopravě, ale také ve službách s turistikou souvisejících. Počet obyvatel přesahuje 60 tisíc a stále vzrůstá.V posledních dvou letech dochází k rozsáhlé výstavbě. Na okrajích města vyrůstají nové a nové bytové jednotky vypadající jako z Pohádky tisíce a jedné noci. Nejsou určeny pouze pro místní obyvatele, kteří do Hurghady přichází za prací, nýbrž vysoká je i poptávka ze strany zahraničí, zejména evropské klientely.

Zatímco na počátku tohoto tisíciletí se v Hurghadě nacházelo pouze několik málo obchůdků se suvenýry a restaurace pro místní obyvatele nabízející tradičrní arabské pokrmy, nyní můžete nakupovat v nespočetném množství malých obchůdků se suvenýry (někdy i s pevně stanovenými cenami), ve větších obchodech s potravinami a příjemně posedět s přáteli u skleničky v restauracích zahraničních majitelů, které dodržují evropský standard hygieny a služeb. Ačkoli je Egypt muslimská země, ve které platí přísná prohibice alkoholu, v centru Hurghady najdete velké množství restaurací a diskoték, které mají alkoholické nápoje ve svém nápojovém lístku. Jedná se o alkohol místní výroby, zahraniční alkoholické nápoje jsou velmi drahé neboť podléhají vysokým clům a daním. V Hurghadě se vypije více alkoholu než v celém Egyptě.

Obrazek

Hotel Pyramisa - Sahl Hasheesh

Stavební boom

Ačkoli kdysi byla Hurghada pouze malá vesnička, dnes pobřeží Hurghady dosahuje téměř 100 km. Na sever od Hurghady ve vzdálenosti 25 km se nachází překrásné prázdninové městečko El Gouna, které je vytvořeno na umělých lagunách. Původní, staré centrum Hurghady se nazývá El Dahar a leží na severu města. Směrem na jih následuje nové centrum Sakkala. Za Sakkalou se nachází další hotelové komplexy. Tuto oblast můžeme stále ještě považovat za součást centra Hurghady. Jižněji následuje oblast, které se velmi často říká zóna prázdninových vesniček (originální název používaný v Hurghadě je "village road") s přepychovými hotelovými paláci, dále Sahl Hasheesh, nově se rozvíjející oblast. Asi 30 km jižně od Hurghady leží Makadi (Makadi Bay). Nejjižnější část pobřeží uzavírá Safaga. Podrobnější informace o jednotlivých oblastech najdete v oddíle "Zajímavá místa".